• Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Kargo

Dökülen Kirpik Geri Çıkar Mı?

İnsanlar pek çok sebepten dolayı kirpiklerini kaybedebilirler. Bu durum stres veya hastalık kaynaklı olabilir. Neden ne olursa olsun, uzun bir zaman alsa da dökülen kirpik tekrar uzayabilir. Saç döngüsüne benzer şekilde, kirpikler de büyüme evrelerinden geçerler, bu sebeple kirpiklerin bir kısmının dökülmesi genellikle endişe sebebi değildir.

 

Kirpikler Neden Dökülür?

Kirpik dökülmesi belirli bir miktarda normal kabul edilir. Çünkü bu doğal bir süreçtir ve kirpikler kendisini yeniler. Ancak yoğun kirpik kayıpları  söz konusu olduğunda, altta yatan bir neden aranmalıdır.

Genel olarak kirpik kaybına yol açan durumlar şu şekildedir:

  • Yanma
  • Kemoterapi
  • Kirpiklerin kesilmesi
  • Tiroide bağlı durumlar
  • Saçkıran

Kirpik dökülmesi tedavisinde ilk olarak altta bir hastalık yatıp yatmadığı tespit edilmelidir. Genel bir doktor muayenesi bu durumda atılacak ilk adım olmalıdır.

 

Kirpikler Ev Yapımı Kürlerle Uzar Mı?

Kirpik kaybı yaşayan çoğu insan, doğal ve ev yapımı kürleri denemek ister. Bu kürler, kirpik dökülmesinin altında herhangi bir hastalık yatmıyorsa işe yarayabilir. Altta yatan bir neden varsa ilk olarak o neden tedavi edilmelidir. Daha sonra doğal kürlerle kirpik uzaması desteklenebilir.

 

Kopan Kirpik Tekrar Çıkar Mı?

Kirpik kopması veya yanması gibi durumlar birçok insanın yaşadığı problemlerdir. Ani bir dalgınlık sonucu yaşanan bu durum yalnızca zaman gerektirir. Kopma ya da yanma yaşayan kirpikler, 1 ile 2 ay içerisinde kendini yenileyerek tekrar uzayacaktır. Bu süreçte kullanılabilecek doğal yağlar, süreyi kısaltabilir.

 

Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Pek çok kişinin yaşadığı bu durumun çözümü vardır.

Kirpiklerin dökülmemesi için şunlardan kaçınmak gerekir:

  • Fazla göz ve kirpik makyajından uzak durulmalı.
  • Gözler fazla ovuşturulmamalı.
  • Kirpikler ekstra bir kuvvet uygulanmamalı.
  • Makyaj temizliğinde nazik davranılmalı.

Tüm bu önlemlere rağmen kirpik kaybı yaşanıyorsa, kişinin bir doktor muayenesinden geçmesi önerilir.

 

Kirpikler Doğal Yağlarla Uzar Mı?

Kirpik kaybı yaşayan kişiler, bir an önce kirpiklerinin eski sağlığına kavuşmasını arzularlar. Kirpiklerin kendilerine has bir döngüleri vardır ve yeterli boya ulaştıklarında büyümeleri durur. Yani kişinin genetik kirpik boyundan daha uzun kirpiklere sahip olması söz konusu değildir. Ancak kopma ve benzeri durumlardan sonra kirpiklerin uzamasını hızlandırmak mümkündür. Bunun için doğal yağlar tercih edilebilir.

 

 

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Kayl's Beauty
20.5.2021

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!

Loading